top of page

3 דרכים לסגור את חישוק הרקמה המוכן!

במהלך השנים אני למדתי אינספור טיפים וטריקים בתחום הרקמה, גם מרוקמות אחרות וגם מיוצרים מתחומים אחרים- בכל מקום יש השראה רק צריך לפקוח את העיניים ולהיות יצירתיים.. אחד הדברים שהשתנו אצלי בשנים האלו היה הצורה בה אני סוגרת את חישוקי הרקמה שלי מאחור. לכל שיטה יש יתרונות וחסרונות, חלקן פשוטות יותר, חלקן יפות יותר, חלקן דורשות ציוד נוסף- אני הולכת להציג פה 3 שיטות שאני נוהגת להשתמש בהן אך כמובן שיש עוד שיטות נוספות שאפשר למצוא באינטרנט או אפילו להמציא בעצמכן ;) אז לפני שנתחיל: למה בכלל צריך לסגור חישוק רקמה?

הסיבה העיקרית שבעקבותה אנחנו צריכות להקפיד על סגירת החישוק המוכן מאחור היא כדי לשמור על הבד מתוח. למה זה חשוב? כדי שהרקמה לא תתעוות! זו הסיבה העיקרית, מלבד זה הסגירה היא חשובה כאשר החישוק הולך להיות מוצג על מקום שהוא לא קיר, כלומר: מתנה לחברה, מניחים על מדף או על סטנד מעץ. חשוב לוודא שהחישוק יראה אסטתי הן מלפנים והן מאחור ואנחנו עכשיו נעבור על שלושת השיטות שיעזרו לכן ליישם את זה: שיטה ראשונה: סגירה בעזרת חוט

הדבר הראשון שצריך לזכור פה הוא להשאיר לפחות סנטימטר וחצי של בד מסביב לחישוק, אחרת לא תוכלו לבצע את השלב הבא: בחרו חוט רקמה (לא משנה צבע או עובי) וחתכו ממנו אורך חוט שיספיק להקיף את החישוק שאותו אתן רוצות לסגור.

לא בטוחות שהחוט מספיק? תגזרו חתיכה גדולה יותר ממה שאתן חושבות- עדיף שישאר חוט מיותר מאשר שלא יהיה מספיק (חוק יסוד של רקמה). השלב השני יהיה לבצע תך רץ מסביב לכל החישוק. שימו לב לא להכניס את המחט צמוד לחישוק\לקצוות של הבד .


שימו לב שאתן משאירות 6 סנטימטר של חוט

בהתחלה כדי שאחר כך תוכלו לקשור אותו עם הקצה השני.


אחרי שהקפתן את כל החישוק אתן צריכות להגיע למצב שנראה כמו בתמונה: שני קצוות החוט נפגשים. קישרו אותם בעדינות קשר כפול וגזרו את השארית. היתרונות בשיטה הזו היא שאין צורך בחומר מיוחד כדי לזגור את החישוק, זו שיטה מהירה, נוחה ומאפשרת לראות את הדוגמא היפה מאחור :)

שיטה שנייה: סגירה בעזרת דבק

אם אתן פחות מתחברות לשיטה הראשונה יש שיטה שאני יותר מתחברת אליה אך צריך לשים לב לדבר מאוד מאוד חשוב- אסביר עליו בהמשך.

בשביל לבצע את הסגירה שאתן רואות בתמונה אתן צריכות להיעזר בדבק שיש לכן בבית. דבק לבדים יעשה את העבודה נהדר אלא אם יש לכן דבק אחר בבית שעשיתן איתו כמה נסיונות על בד וראיתן שהוא עובד לכן- מוזמנות להשתמש בו. השלב הראשון יהיה לחתוך את קצוות הבד כך שישאר מסביב בערך סנטימטר של בד.

לאחר מכן היעזרו בקוצץ חוטים או במספריים וגזרו את הבד לחתיכות עבות מסביב בעובי של 2 בערך.

שימו לב שאתן חותכות במדויק כי לפעמים יש קצוות של הבד ש"מבצבצות" מאחורה וזה לא נראה טוב בעין. עכשיו מגיע שלב הדבק!

קחו מעט דבק מרחו על הבד שימו לב: מרחו שכבה דקה של דבק החלק שקרוב לחישוק ולא על קצה הבד. אם תשימו שכבה עבה של דבק יש חשש שהוא יכתים את הבד ויראו את זה בצד הקידמי של הרקמה ואין איך לתקן את זה! בכל פעם מרחו את הדבק על רבע מהחישוק ותצמיד ואת הבד העודף לדופן החישוק כמו בתמונות :) היתרונות בשיטה הזו הן דומות לשיטה הוקדמת; הסגירה ]פשוטה, מהירה וניתן לראות את כל הרקמה מאחורה שאני אישית אוהבת לראות- אך הפעם בזכות הדבק הבד נשאר מתוח היטב לאורך שנים (מנסיון) וזה עוד משהו ששומר על הרקמה עצמה ועל המראה שלה. שיטה שלישית: סגירה דו שכבתית

השיטה האחרונה שהיא גם האהובה עלי- סגירה בעזרת בד נוסף!


הפעם אני אתחיל ביתרון של השיטה ואז אסביר אותה; בשונה משתי השיטות האחרות הפעם אנחנו נוסיף שכבת בד מאחורי החישוק כך שהחישוק הסגור נראה יותר אסטתי ומקצועי. זוהי שיטה שאני משתמשת בה המון לסגירת החישוקים של הלקוחות שלי. אמנם היא לוקחת לא מעט זמן ודורשת פי 2 בד סגירה רגילה אך אני אוהבת את המראה הנקי והמקצועי שהיא נותנת לעבודה. אז בואו ניגש לעבודה! שלב ראשון יהיה להוסיף שכבת בד קודם חתכו פיסת בד באותו גודל של הבד שרמקתן עליו. לאחר מכן תנתקו את הבד מחישוק הרקמה ותצמידו אליו מאחור את הבד שחתכתן. לאחר מכן החזירו את חישוק הרקמה וודאו שהרקמה אכן יושבת במרכז החישוק ושנותר לכן מספיק מקצוות הבד כדי לסגור את החישוק.

שלב שני יהיה לחתוך את הבד

כמו השיטה הקודמת חתכו את 2 הבדים יחד והשאירו בערך 1 סנטימטר מסביב. לאחר מכן גזרו את הבד לחלקים קטנים של 2 סמ מסביב כמו בשלב הקודם. שלב שלישי יהיה למרוח את הדבק!

לאחר שגזרנו את שתי שכבות הבד מרחו מעט דבק על הבד הפנימי קודם והדביקו אותו לדפנות החישוק. אחרי מספר דקות שהדבק מתייבש תחזרו על אותה פעולה עם השכבה השנייה של הבד. חשוב להיעזר פה בסבלנות, לעיתים אם לא מחכים מספיק 2 שכבות הבד נדבקות אחת לשנייה במקום להידבק לחישוק- אבל מכל דבר לומדים, ובמקרה הזה אפשר לתקן את זה בקלות על ידי מריחת דבק על החישוק והצמדה של פיסות הבד לחישוק לכמה שניות.

כך החישוק נראה בסיום! כמו שציינתי בהתחלה: לסגירת החישוק יש משמעות והשפעה על ניראות החישוק משני צדדיו. אם את הולכת לתלות את החישוק אצלך בבית אז את יכולה ללכת על השיטה הראשונה או השנייה כי הן קלות, מהירות יותר וכנראה שאף אחד לא יראה את צידו האחורי. לעומת זו אם החישור הולך לשמש כמתנה עבור בן אדם אהוב אני הייתי ממליצה לסגור אותו בצורה יותר מושקעת כמו בשיטה השלישית שהצגתי כאן. כמובן שאין פה חוקים כמו בכל עולם היצירה- כל אחת יכולה לרקום את החישוק ולסגור אותו כרצונה! חלק אוהבת לראות את "מסיבת התכים" מאחור וחלק אוהבות את המראה הנקי- זה לשיקולכן אני מקווה שלמדתן פה משהו חדש, אם אהבתן את הפוסט אתן מוזמנות לשתף אותו ברשתות ואשמח אם תגיבו פה למטה :) תמשיכו ליצור, להתנסות, לטעות ולהצליח, או בקיצור- תמשיכו להנות! נתראה בפוסט הבא, נועה


391 צפיות2 תגובות

2 Kommentare


טל גלזר
טל גלזר
04. März

ממש תודה!! עזרת לי מאד, הייתי תקועה עם רקמות שסיימתי ולא ידעתי איך לסגור. עשיתי לפי השיטה השניה ויצא מעולה!

Gefällt mir

חוה ינאי
חוה ינאי
18. Apr. 2023

תודה. ההדרכה הגיעה אלי ממש בזמן. בדיוק סיימתי עבודה עם חישוק והתלבטתי איך לסגור. תודה.

Gefällt mir
bottom of page